Cerambycidae header

Family, Subfamily and Tribe List

Family Cerambycidae

SubFamily Lamiinae

Parmenini
Adriopea Broun 1910 
        pallidata Broun 1910 New Zealand
Arachneosomatidia Sudre 2001 
        beatriceae Sudre 2001 New Caledonia: Grande Terre
Arachnoparmena Murzin 1988 
        zaitzevi Murzin 1988 Vietnam (Tam Dao)
Athemistus Breuning 1950 
    Parathemistus Breuning 1950  
    Mesathemistus Breuning 1950  
    Microtragoides Breuning 1950 Australia
    Spinhoplathemistus Breuning 1973  
    Hoplathemistus Aurivillius 1917  
    Parmenomorpha Blackburn 1889  
    Mimoparmena Breuning 1940  
        aberrans Carter 1932 Australia
        aborigine Carter 1926 Australia
        aethiops Pascoe 1867 Australia
        albofasciatus Aurivillius 1917 Australia
                bimaculatus Carter 1926  
        approximatus Carter 1926 Australia
        armatagei Pascoe 1866 Australia
        assimilis (Breuning, 1939) Australia
        barretti Carter 1926 Australia
        bituberculatus Pascoe 1867 Australia
        conifer Aurivillius 1917 Australia
        cristatus Blackburn 1894 Australia
        dawsoni Breuning 1970 Australia: “Dawson Dist.”
        discospinosus (Carter, 1933) Australia
        echinatus (Carter, 1926) Australia
        funereus Pascoe 1866 Australia
        harrisoni Carter 1926 Australia
        howittii Pascoe 1867 Australia
        irregularis (Blackburn, 1889) Australia
        kaszabi (Breuning, 1973) Australia: Qld
        laevicollis Carter 1926 Australia
        luciae Carter 1926 Australia
        macleayi Carter 1926 Australia
        maculatus Carter 1926 Australia
        mastersi Carter 1926 Australia
        medioplagiata Breuning 1950 Australia
        monticola Blackburn 1894 Australia
        murina (Breuning, 1940) Australia (Queensland)
        nodosus Carter 1928 Australia
        orbicollis Carter 1937 Australia
        pubescens Pascoe 1862 Australia: NSW, Vic
        puncticollis Pascoe 1867 Australia
        punctipennis Carter 1926 Australia
        rugulosus (Guerin-Meneville, 1831) Australia
        torridus Blackburn 1894 Australia
        tricolor Carter 1926 Australia
        wasselli Carter 1932 Australia
Austrosomatidia McKeown 1945 
        pulleni McKeown 1945 Australia: NSW
Caledomicrus Vives, Sudre, Mille & Cazeres 2011 
        mimeticus Vives, Sudre, Mille & Cazeres 2011 New Caledonia, Noumea
Ceraegidion Boisduval 1835 
        dorrigoensis McKeown 1937 Australia
        horrens Boisduval 1835 Australia
Ceylanoparmena Breuning 1971 
        loebli Breuning 1971 Sri Lanka
Coresthetopsis Breuning 1940 
        arachne (Fauvel, 1906) New Caledonia (Grande Terre; Ile de Pines)
        proxima Breuning 1940 New Caledonia (Grande Terre)
Declivocondyloides Sudre 2001 
        loebli Sudre 2001 New Caledonia (Grande Terre)
Deucalion Wollaston 1854 
        oceanicus Wollaston 1854 N: MR (Salvages Isl.)
Diamitosa Kreische 1927 
        moseri Kreische 1927 Philippines
Dolophrades Bates 1884 
    Dorcadiohammus Pic 1934  
        annulicornis (Schwarzer, 1925) A: TAI
                punctatus Pic 1934  
                subdenudatus Gressitt 1938  
        birmanus Breuning 1958 Myanmar
        mustanganus Holzschuh 2003 A: NP
        terrenus Bates 1884 A: HUB JA
Dorcadida White 1846 
        bilocularis White 1846 Australia (Tasmania)
        walkeri Gahan 1893 Australia (Tasmania)
Hexatricha White 1846 
        pulverulenta (Westwood, 1845) New Zealand
Inermoparmena Breuning 1971 
        besucheti Breuning 1971 Sri Lanka
Luzonoparmena Sato & Ohbayashi 1979 
        habei Sato & Ohbayashi 1979 Philippines
        sierrana Vives 2015 Philippines (Luzon)
Macrocleptes Breuning 1947 
        caledonicus Breuning 1947 New Caledonia (Grande Terre)
        tuberculipennis Breuning 1978 New Caledonia
Mesolita Pascoe 1862 
    Cyrtillus Aurivillius 1917  
    Corestetha Lea 1918  
        albofasciatus (Aurivillius, 1917) Australia (Queensland)
        alternata Carter 1929 Australia
        antennalis Carter 1929 Australia
        ephippiata Lea 1918 Australia
        inermis Poll 1891 Australia
        insularis (Pascoe, 1875) Australia
        interrupta Lea 1918 Australia
        lineolata Pascoe 1862 Australia (Queensland)
        minima (Breuning, 1958) Australia (Queensland)
        myrmecophila Lea 1918 Australia
        pascoei Poll 1891 Australia
        scutellata Lea 1918 Australia
                simplicicollis Aurivillius 1920  
        transversa Pascoe 1862 Australia (Queensland)
Microsomatidia Sudre 2001 
        reticulata Sudre 2001 New Caledonia (Grande Terre)
Microtragus White 1846 
    Stychus Lacordaire 1869  
        arachne Pascoe 1865 Australia (NSW, NT, Qld, WA)
                eremita Pascoe 1865  
                junctus Blackburn 1889  
                sticticus Pascoe 1866  
        basalis Lea 1917 Australia
        bicristatus Breuning 1942 Australia
        bifasciatus Lea 1917 Australia
        browni Carter 1932 Australia
        cristulatus Aurivillius 1917 Australia
        gazellae (Kreische, 1923) Papua New Guinea
        luctuosus (Shuckard, 1838) Australia (NSW, Qld, ? Tasmania)
                amycteroides Pascoe 1859  
                pascoei Thomson 1867  
        mormon Pascoe 1865 Australia
                albidus Blackburn 1890  
                assimilis Blackburn 1890  
        multituberculatus Breuning 1954 Australia
        quadrimaculatus Blackburn 1892 Australia
        senex White 1846 Australia
                maculatus Blackburn 1890 Australia
        tuberculatus Carter 1934 Australia
        unicristatus Breuning 1942 Australia
        waterhousei Pascoe 1864 Australia
Morimolamia Breuning 1954 
        fruhstorferi Breuning 1954 Malay Peninsula
Mynoparmena Breuning 1950 
        dilatata (Aurivillius, 1926) Molucca Islands
Myrmeparmena Vives 2012 
        sudrei Vives 2012 New Caledonia
Neocorestheta Breuning 1978 
        baloghi Breuning 1978 New Caledonia
Neosomatidia Breuning 1978 
        bipustulata Breuning 1978 New Caledonia
Nodulosoma Breuning 1950 
    Laevisoma Breuning 1950  
    Spinosoma Breuning 1950  
        angustum (Broun, 1880) New Zealand
                brouni Aurivillius 1922  
                costifera Broun 1893  
                discoidea Broun 1913  
                nodularia Broun 1913  
                oconnori Broun 1921  
                websteriana Broun 1909  
        flavidorsis Broun 1917 New Zealand
                origana Broun 1921  
                vittigera Broun 1921  
        halli Broun 1914 New Zealand
        helmsi Sharp 1882 New Zealand
        laevinotata Broun 1917 New Zealand
                humerata Broun 1921  
        laevior Broun 1893 New Zealand
        laevithorax Breuning 1940 New Zealand
        maculata Broun 1921 New Zealand
        picticornis Broun 1895 New Zealand
                femoralis Broun 1917  
                thoracica Broun 1913  
        pinguis Broun 1913 New Zealand
        posticalis Broun 1913 New Zealand
        rufescens Breuning 1940 New Zealand
        spectabilis Broun 1917 New Zealand
        suffusa Broun 1917 New Zealand
        testacea Broun 1909 New Zealand
Ovaloparmena Breuning & Teocchi 1983 
        affinis (Breuning, 1981) South Africa
                capensis Breuning & Teocchi 1983  
                tuberipennis Breuning 1981  
Paracondyloides Breuning 1978 
        flavofasciatus Breuning 1978 New Caledonia
Paradeucalion Breuning 1950 
        desertarum (Wollaston, 1854) Portugal (Madeira)
Parasomatidia Breuning 1978 
        kaszabi Breuning 1978 New Caledonia
Paraxylotoles Breuning 1973 
        setipennis Breuning 1973 Tanzania (Kilimandjaro, Dschagga Land, Modschame)
Parmena Dejean 1821 
        algirica Castelnau 1840 Algeria, Morocco
        aurora Danilevsky 1980 E: AB GG A: IN
        balearica balearica Vives 1998 E: SP (Mallorca)
            subsp. minoricensis Vives 1998 E: SP (Minorca)
        balteus (Linnaeus, 1767) E: BE FR IT SZ
                balteata Fabricius 1792  
                fasciata Villers 1789  
                gauthieri Stoecklein 1940  
        bialookii Danilevsky 2017 Turkey (Erdemly)
        bicincta Kuster 1819 E: AL BH CR YU
        breuningi Vives 1979 Spain (Ibero-Baleares region)
        cruciata Pic 1912 Spain (Ibero-Baleares region)
                schrammi Pic 1945  
        europaea Danilevsky & Hizal 2017 Romania, Ukraine
        istanbulensis Danilevsky & Hizal 2017 Turkey
        lukati Sama 1994 East Turkey (Anatolia)
        meregallii Sama 1984 Spain (Ibero-Baleares region), West Europe (France)
        mutilloides Sabbadini & Pesarini 1992 A: TR
        novaki Sama 1997 Greece (Balkan region )
        pontocircassica Danilevsky & Miroshnikov 1994 E: AB AR GG ST TR UK A: TR
        pubescens pilosa Brulle 1832 E: AL BH CR GR IT SL ?UK
                hirsuta Kuster 1846  
            subsp. pubescens (Dalman, 1817) E: IT SP N: AG MO TU
                dahlii Mulsant 1863  
                inclusa Mulsant 1863  
        slamai Sama 1986 E: GR (Kríti, Rodos) TR
        solieri lanzai Sama 1985 E: IT FR (Corse)
            subsp. solieri Mulsant 1839 Spain (Ibero-Baleares region), Italy (Tyrrhenian region, Sardinia)
                pilosa Solier 1835 West Europe (France)
        striatopunctata Sama 1994 Eastern Turkey (Artvin)
                sericata Sama 1996  
        subpubescens Hellrigl 1971 Italy (Tyrrhenian region, Sicily)
        unifasciata (Rossi, 1790) E: AL BH CR FR GR IT MD RO SL SZ YU
Parmenospina Sudre, Grobbelaar & Minetti 2016 
        delatourei Sudre, Grobbelaar & Minetti 2016 South Africa
Plectrura (Phlyctidola) Bates 1884 
        metallica metallica Bates 1884 A: FE HUB JA NC NE SC
                mandshurica Jacobsen 1899  
                sachalinica Jacobsen 1899  
            subsp. yoshihiroi Takakuwa 1984 A: JA
Ptinosoma Breuning 1950 
    Dentosoma Breuning 1960  
    Odontosoma Breuning 1950  
    Spinosomatidia Breuning 1956  
        ampliata Breuning 1940 New Zealand
        convexum Broun 1893 New Zealand
                commoda Broun 1921  
                latula Broun 1893  
                obesula Broun 1917  
                oedemera Broun 1921  
                pennulata Broun 1921  
                vicina Broun 1911  
        fulvipes Broun 1923 New Zealand
                crassicollis Broun 1923  
        lineifera Broun 1909 New Zealand
        ptinoides Bates 1874 New Zealand
                heterarthra Broun 1909  
                proxima Broun 1893  
                rubella Broun 1914  
                ruficornis Broun 1914  
                sericophora Broun 1909  
                suturalis Broun 1914  
        spinicollis Broun 1893 New Zealand
        waitei Broun 1911 New Zealand
Rugosocleptes Breuning 1951 
        rugicollis (Fauvel, 1906) New Caledonia (Ile de Pines)
Somatidia (Araneosoma) Breuning 1950 
        aranea Olliff 1889 Australia (Lord Howe I.)
Somatidia (Microsoma) Breuning 1951 
        fauveli (Breuning, 1961) New Caledonia
                ptinoides Fauvel 1906  
Somatidia (Papusoma) Breuning 1975 
        kaszabi Breuning 1975 Papua New Guinea
Somatidia (Somatidia) Thomson 1864 
        antarctica (White, 1846) New Zealand
        grandis Broun 1893 New Zealand
                placita Broun 1921  
        longipes Sharp 1878 New Zealand
        simplex Broun 1893 New Zealand
Somatidia (Villososomatidia) Breuning 1956 
        australiae Carter 1926 Australia
        capillosa Olliff 1889 Australia
        pernitida McKeown 1940 Australia
                nitida McKeown 1938  
        tricolor Lea 1929 Australia
                olliffi Lea 1929  
                villosa Lea 1929  
Somatidiopsis Breuning 1953 
        biroi Breuning 1953 Papua New Guinea
Somatocleptes Breuning 1947 
        apicicornis (Fauvel, 1906) New Caledonia (Grande Terre)
        ovalis Breuning 1947 New Caledonia
Spinosomatidia Hunt & Breuning 1955 
        affinis Breuning 1981 South Africa (East Cape)
        obesa Hunt & Breuning 1955 South Africa (Cape, Amatole Isidenge Forest)
        similis Breuning 1981 South Africa (Cape Province)
        tuberipennis Breuning 1981 South Africa (Cape Province)
Stenauxa Aurivillius 1926 
        fasciata Breuning & Teocchi 1983 South Africa (Namaqualand, Strandfontein Far)
                fasciata anterufa Teocchi 1981  
Stychoides Breuning 1940 
        strandiellus Breuning 1940 Papua New Guinea
Stychoparmena Breuning 1939 
        spinipennis Breuning 1939 Papua New Guinea
Tangavelleda Teocchi 1997 
        tanzanicola Teocchi 1997 Tanzania (Gendagenja Forest, Nandeni District, Tanga Rég)
Tenebrosoma Breuning 1950 
        albicoma (Broun, 1893) New Zealand
        corticola (Broun, 1913) New Zealand
        crassipes (Broun, 1883) New Zealand
        diversa (Broun, 1880) New Zealand
        nitida (Broun, 1880) New Zealand
                nitida variegata Broun 1893  
        parvula (Broun, 1917) New Zealand
                longula Broun 1921  
        pictipes (Broun, 1880) New Zealand
        pulchella (Olliff, 1889) Australia (Lord Howe I.)
        tenebricum (Broun, 1893) New Zealand
        terrestre (Broun, 1880) New Zealand
                fuscata Broun 1893  
        testudo (Broun, 1904) New Zealand
Tricondyloides Montrouzier 1861 
        armatus Montrouzier 1861 New Caledonia (Grande Terre, Isle of Pines)
        caledonicus Breuning 1947 New Caledonia (Grande Terre)
        elongatus Breuning 1939 New Caledonia (Grande Terre)
        humboldtianus Sudre & Miller 2013 New Caledonia
        inermis Breuning 1939 New Caledonia
        parinermis Breuning 1978 New Caledonia
        persimilis Breuning 1939 New Caledonia (Grande Terre)
                breviscapus Breuning 1939  
        rugifrons Breuning 1950 New Caledonia
Xylotoles (Trichoxylotoles) Breuning 1950 
        apicalis Broun 1923 New Zealand (d’Urville Island)
        scissicauda Bates 1874 New Zealand
                phormiobius Broun 1893  
        segrex Olliff 1889 Australia (Lord Howe I.)
        selwyni Olliff 1888 Australia (Norfolk I.)
Xylotoles (Xylotoles) Newman 1840 
    Blaxotes McKeown 1945  
    Blax Thomson 1861  
        costatus Pascoe 1875 New Zealand
        costipennis (Breuning, 1982) New Zealand
        griseus (Fabricius, 1775) New Zealand
                heteromorpha Boisduval 1835  
                lentus Newman 1840  
                maculatus Aurivillius 1921  
                maculosus Broun 1886  
                neozelandicus Plaviltshikov 1926  
                submicans Broun 1921  
                subpinguis White 1846  
                westwoodi Guerin-Meneville 1847  
        humeratus Bates 1874 New Zealand
        inornatus Broun 1880 New Zealand
        laetus White 1846 New Zealand
                metallica Breuning 1982  
        lynceus (Fabricius, 1775) New Zealand
                angustulus Broun 1880  
        nudus Bates 1874 New Zealand
                prolongatus Broun 1893  
        pattesoni Olliff 1888 Australia (Norfolk I; Lord Howe I), New Caledonia, Fiji
        rugicollis Bates 1874 New Zealand
        sandageri Broun 1886 New Zealand
        traversii Pascoe 1876 New Zealand
                schauinslandi Sharp 1903  
        wollastoni (White, 1857) Australia (Lord Howe Island)
Xylotoloides Breuning 1950 
        huttoni (Sharp, 1882) New Zealand

130503